Адаптація та реабілітація військовослужбів
Дорогий, воїн!
В знак турботи про тебе, просимо прислухатися до порад, які, сподіваємось, допоможуть зберегти твоє життя та життя твоїх бойових побратимів. Наша мета - навчити тебе надавати першу психологічно- медичну допомогу.
Стрес у бою мають практично усі. Знай, що це нормальна реакція, нормальних людей на ненормальні події !!! Бойовий стрес може виникнути в момент події і тривати протягом двох діб. У стресовому стані може бути частий пульс, переривчасте або швидке дихання, збліднення або почервоніння шкіри, посилене потовиділення, сухість у роті, тремтіння тіла, відчуття холоду чи жар, блювання, часте сечовиділення, неконтрольоване випорожнення або запор, ерекція, посилення тривоги чи страху, інше.
Страх у бою - нормальна реакція. Помірний страх зберігає твоє життя.
Надлишковий стрес це:
• загальмоване чи неадекватне реагуваннянакоманди;
• галюцинації;
• агресія до інших через несуттєві дрібниці;
• ступор, «ватні ноги»;
• небезпечна для життя бійця відмовавиконувати накази;
• припинення ведення вогню;
• невпорядкована стрільба: у повітря, в сторону, у своїх;
• страх дивитись у сторону ворога;
• спроби заховатись під накриттям чи на дні окопу (коли в цьому потреби й немає);
• хаотичні рухи, спроби утікати від джерела небезпеки;
• без зв'язна мова, розмови із самим собою.
Якщо хтось із товаришів втратив контроль над своєю поведінкою, безцільно метушиться, або неадекватно реагує на твої слова - перевір, чи ти захищений сам, заховай цю людину у безпечне місце, повідом командиру, в разі хворобливого стану - бійця-санітара і продовжуй виконання свого бойовогозавдання.
Що допомагає знизити рівень стресу
(самому собі або побратимам)
Протистресове дихання - може бути
заспокійливим і мобілізуючим.
Заспокійливим є дихання, при якому видихмайже в два рази довше вдиху (рахуючиподумки «один, два, три» - вдихаємо, рахуючиподумки «один, два, три, чотири, п'ять, шість» -видихаємо).
При мобілізуючому диханні необхідно затримувати дихання після вдиху і видиху (рахуючиподумки «один, два, три»).
Швидка техніка звільнення від нав'язливих думок
Озирнися навколо, уважно оглянь де ти є. Звертай увагу на дрібні деталі, навіть добре тобі знайомі. Повільно, не кваплячись подумки перебери всі предмети один за одним. Намагайся повністю зосередитися на цьому. Говори подумки: «он стоїтьбуржуйка, зелено-жовтий спальник, сірий телефон.Зосередившись на кожному окремому предметі ти відволічешся від внутрішньої стресової напруги, спрямуєш думки на раціональне сприйняття навколишнього.
Кроки до реалістичного оптимізму: інтерпретуй те, що відбувається, в позитивному світлі; фокусуйся на позитиві, який є завжди; уникай стану скаржитись; виріши для себе, що є можливим, доступним для тебе, а що неможливим; не будь «проти» того, що турбує, а налаштуй себе на пошук нових ідей; смійся над собою, анекдотами, але не над іншими (гумор має велику силу).
Як подолати ПАНІКУ: відволікайся на предмети, що оточують,положення свого тіла в просторі, зосередьсяна відчуттях, які є від пози тіла, температуриповітря, спробуй подумки вирішитикілька простих математичних задач. У момент виникнення паніки чи страху уповільни дихання до 8-10 вдихів за хвилину. Потренуйся дихати діафрагмою, для цього можеш покласти руку на ділянку шлунку і стежити за тим, як розтягуютьсям'язи саме на цій ділянці. Намагайся при цьому, щоб грудна клітина і плечі залишалися нерухомими.
При ступорі побратима:
в цьому стані можна чути і бачити, відволікаючи його увагу скажи
чітко «як звати твою дівчину?», «якого кольору у мене очі?» та ін. Потім візьми його за плечі і легко струсни протягом 10 сек. В крайньому випадку, якщо не допомагає - кілька разівлегко лясни його долонею по щоках. Якщопобратим почне реагувати: кричати чи даватитобі здачу - це добре, значить він вийшов зі ступору :-) Якщо тремтить тіло: якщо тремтіння не заважає,то дай змогу відреагувати (відтремтіти), не зупиняй! Якщо все ж заважає виконаннюбойової задачі: легко посиль руками своєчи його тремтіння, струсни. Це допоможевідреагувати. Якщо побратим тремтить від холоду: то накрий його чимось, що може його зігріти. Якщо є змога - запропонуй гарячий чай.
Мужність і сила полягаєне у відсутності страху і тривоги, а в здатностірухатися далі, навіть відчуваючи їх.
Роби те, що у твоїх силах: стеж за здоров'ям, харчуйся, спи, відпочивай. Фізичне та розумове навантаження, самотренування і саморозуміння, а то і ведення щоденника подій, у ситуації
тривожного очікування будуть набагато кориснішими для стабілізації психіки, ніж вживання алкоголю, наркотиків чи паління. Також необхідно більше пити-вода вимиває токсини стресу. Категорично не можна вживати спиртне - бо тоді ти не вмітимеш по-іншому боротися зі стресом і впадеш у залежність!
Ми вдячні тобі за те, що кожну хвилину піддаючи своє життя небезпеці, ти даєш нам і собіможливість мати мирне і вільне життя.
ДЯКУЄМО!
Якщо так сталося, що ваші рідні чи близькі залишилися в місті без підтримки і ви хвилюєтесь за них не менш чим вони за вас, хай телефонують за номером Центра відновлення і адаптації військовослужбовців та їх сімей: 0456 333-172 та 063 913-17-70